Formand for Lindholm Badminton Klub Gitte Paulsen skriver 22-3-2025 disse ord.
Klubbens stifter en fantastisk personlighed, Knud Gadegaard, er gået bort.
For 75 år siden blev Lindholm Badminton Klub grundlagt af en gruppe passionerede badmintonspillere med Knud i spidsen, de ønskede at skabe et sted, hvor folk kunne komme for at dyrke sporten, udvikle færdigheder og knytte venskaber. Denne vision er bevaret gennem årene, og den har været med til at forme klubben til det, den er i dag.
Knud var ikke blot en dygtig spiller, men også en uundgåelig del af fællesskabet. Hans passion for badminton og dedikation til klubben inspirerede mange. Knud var kendt for sin varme og venlighed, altid klar til at hjælpe nye spillere og dele sin viden og erfaring. Knuds smittende entusiasme gjorde hver træning til en fornøjelse, og han havde en evne til at få alle til at føle sig velkomne.
Første holdkamp i LBKs historie var også ført an af Knud med indmarch og Fane i takt til ”Den dag jeg drog afsted”.
Og hvem husker ikke rafleklubben ”Torsdagsholdet” som Knud stiftede i 1981, raflekæden der blev spillet om, er stadig intakt og kan ses i LBKs klublokale.
Knud involverende sig også i Ungdoms Legene (UL) i Aalborg, som i år har 50-års jubilæum.
Gennem Knuds dedikation for sport og specielt for Lindholm Badminton Klub, har Knud sat et varigt indtryk på en badmintonklub i Lindholm, som er en af de største i Nordjylland, hvor drivkraften stadig er badminton spillet, fællesskabet, venskaber og det sociale samvær.
Æret være Knud Gadegaards minde.

Sportslig hilsen
Gitte Paulsen

I Lindholm har vi et godt fællesskab,
vindere - ingen tabere –
men vi er i gang med at lære 

